Jesteś tutaj: » Europejskie puchary » Liga Mistrzów

Liga Mistrzów - historia rozgrywek

Liga Mistrzów to jeden z dwóch obecnie rozgrywanych turniejów organizowanych przez europejską federację piłkarską UEFA. Liga powstała w 1992 roku jako kontynuacja dotychczasowego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.

Najciekawsze wydarzenia w kalendarium historycznym Ligi Mistrzów:

• Sezon 1992/93

Pierwszy sezon rozgrywek Ligi Mistrzów. Polskę reprezentuje aktualny mistrz kraju - Lech Poznań. Po wyeliminowaniu w I rundzie Skonto Ryga, w rundzie II, decydującej o awansie do fazy grupowej, Kolejorz dwukrotnie ulega mistrzowi Szwecji IFK Göteborg 0:1, 0:3.
  • 1995/96

4. sezon rozgrywania Ligi Mistrzów i biorąca w niej udział drugi raz z rzędu warszawska Legia odnosi największy sukces w dotychczasowej historii polskich występów w tych obecnie najbardziej prestiżowych rozgrywkach. Poza awansem do fazy grupowej (co jak pokazują późniejsze lata samo w sobie było ogromnym jak na polskie realia sukcesem...) Legioniości zajmują 2. miejsce w grupie dające awans do ćwierćfinału rozgrywek. Niestety w dwumeczu z greckim Panathinaikos Ateny Legia przegrywa (0:0, 0:3) i odpada z dalszych gier.
  • 1996/97

Drugi rok z rzędu polski klub awansuje do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tym razem jest to Widzew Łódź, który w rundzie wstępnej po emocjonującym dwumeczu eliminuje mistrza Dani Brøndby IF Kopenhaga. Po zwycięstwie w I meczu w Łodzi 2:1, w rewanżu Łodzianie przegrywają już 0:3 i dopiero bramka w 89 minucie na 2:3 Pawła Wojtali przynosi sukces polskiej drużynie.
    W grupie Widzewiakom idzie już gorzej - Polacy zajmują 3. miejsce za plecami Atletico Madryt i Borussi Dortmund, wyprzedzając jedynie mistrza Rumunii - Steaue Bukareszt.
    Jak pokazuje historia, jest to drugi i zarazem ostatni awans polskiego klubu do fazy grupowej na długie lata...
  • 1997/98

Rok 1997 jest rokiem znaczącej reformy Ligi Mistrzów. Europejska federacja piłkarska postanawia dopuścic do turnieju nie tylko mistrzów lig europejskich, jak to miało miejsce do tej pory, lecz także drużyny z 2., 3. a nawet 4. miejsc w lidze (w zależności od aktualnej pozycji danej ligi w rankingu UEFA). Jak historia pokaże, zmiana ta stanie się klątwą polskich drużyn w drodze do fazy grupowej LM.
  • 1999/00

Pomimo zdobycia tytułu mistrzowskiego w sezonie 1998/99 przez krakowską Wisłę, w eliminacjach LM Polskę reprezentuje wicemistrz - Widzew Łódź. Dzieje się tak za sprawą wykluczenia piłkarzy "Białej Gwiazdy" na rok z europejskich rozgrywek po tym jak rok wcześniej w Pucharze UEFA podczas meczu Wisła - Parma z trybun stadionu przy ul. Reymonta jeden z pseudokibiców rzucił nożem raniąc w głowę Dino Baggio.
  • 2001/02

Historyczny debiut Wisły Kraków w rozgrywkach Ligi Mistrzów - odwleczony o 2 lata ze względu na wcześniej wspomniane wykluczenie z rozgrywek.
    Po wyeliminowaniu w II rundzie wstępnej klubu Skonto Ryga, w rundzie trzeciej Polacy (w tych latach to określenie jeszcze pasuje do krakowskiego zespołu...) losują renomowaną FC Barcelonę. Pomimo iż szanse awansu już na wstępie wydają się minimalne, piłkarze Wisły jednak dzielnie walczą, czego efektem jest rzadko spotykany rezultat 3:4 w pierwszym meczu w Krakowie. W rewanżu na Camp Nou również minimalna przegrana 0:1 i pierwsza przygoda Wiślaków z LM dobiega końca.
  • 2002/03

Tym razem szanse gry w turnieju dostaje aktualny Mistrz Polski Legia Warszawa.
    Scenariusz rozgrywek zbliżony do tego sprzed roku w wykonaniu Wisły. II runda wstępna pada łatwo łupem polskiego zespołu (3:1 i 1:1 z mistrzem Macedonii Vardarem Skopje), a w rundzie III - losowanie znów daje nam FC Barcelonę. Tak jak poprzednio tak i teraz 2 zwycięstwa Katalończyków (3:0, 1:0) kończą emocje polskich kibiców związane z LM.
  • 2005/06

Nieco wyższa pozycja w rankingu klubowym Polski daje mistrzowi (którym jest ponownie Wisła Kraków) prawo startu od razu III - ostatniej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. Losowanie przydziela nam dobrze znanego już mistrza Grecji - Panathinaikos Ateny (w samej LM grały już z nim Legia i Polonia Warszawa). Pierwszy mecz pod Wawelem i zwycięstwo gospodarzy 3:1 daje olbrzymią szanse na pierwszy od 9 lat awans do fazy grupowej.
    23. sierpnia 2005 na wypełnionym przez ponad 60 tys. kibiców stadionie Olimpijskim w Atenach do przerwy utrzymuje się bardzo korzystny remis 0:0. Niestety 62. i 65. minuta, dwie bramki i jest już 0:2 - dające awans Grekom. Wisła się jednak nie poddaje, 78. minuta i piękny gol R.Sobolewskiego przywraca awans Polakom. I oto nadchodzi minuta 86. - prawidłowo zdobyty gol Marka Penksy na 2:2 zostaje nieuznany przez sędziego... Podłamani i zdekoncentrowani Wiślacy chwilę później dają sobie strzelic bramkę na 1:3 doprawadzającą do dogrywki. W niej osłabieni piłkarze "Białej Gwiazdy" (w 90min. druga żółta kartka dla Sobolewskiego) starają się głównie dotrwac do rzutów karnych. Niestety, 114. minuta i bramka na 1:4 przekreśla nadzieje polskich kibiców...
  • 2009/10

Od tego sezonu zaczynają obowiązywac postanowienia kolejnej reformy europejskich pucharów - w tym też Ligi Mistrzów. Najważniejszą zmianą jest sposób rozgrywania rund kwalifikacyjnych do turnieju. Od tej chwili eliminacje odbywają się dwutorowo. W jednej grupie rywalizują ze sobą mistrzowie wszystkich tych słabszych lig, których reprezentanci nie uzyskują bezpośredniego awansu do fazy grupowej. W drugiej zaś drużyny "nie mistrzowskie" - czyli zespoły z miejsc 2., 3. i 4. najsilniejszych lig Europy. Zmiana ta wydaje się szczególnie ważna dla polskich klubów, które od czasu dopuszczenia do turnieju czołowych zespołów najmocniejszych lig (rok 1997) ani razu nie zdołały uzyskac awansu do fazy zasadniczej tych elitarnych rozgrywek.
    Reforma reformą, ale polskie drużyny nadal swoje... Wisła Kraków, która jako pierwsza ma okazję skorzystac z dobrodziejstwa zaistniałych zmian, kompromituje się i odpada już w II rundzie kwalifikacyjnej po meczach z estońską Levadią Talinn (1:1, 0:1).
  • 2010/11

Drugie podejście do Ligi Mistrzów od czasu ułatwiającej awans reformy - i znów porażka. Choc szczęście sprawia, że nie dochodzi do kompromitacji większej jeszcze niż ta rok wcześniej z udziałem Wisły.
    Tym razem mistrzem Polski jest Lech Poznań (powrót Kolejorza do rozgrywek LM po 17 latach przerwy). W II rundzie wstępnej Poznaniacy po wyjazdowym zwycięstwie z mistrzem Azerbejdżanu Interem Baku 1:0, w rewanżu na stadionie przy ul. Bułgarskiej po 90 minutach...przegrywają 0:1. Dogrywka nie przynosi rozstrzygnięcia i o awansie decyduje konkurs rzutów karnych. A ten trwa wyjątkowo długo bo aż do stanu 9:8 - zwycięzcą meczu zostają na szczęście gospodarze spotkania.
    W rundzie III słabo spisujący się aktualnie Lech Poznań dwukrotnie przegrywa z mistrzem Czech Spartą Praga (0:1, 0:1) i odpada z dalszych rozgrywek o LM.
  • 2011/12

Mistrzem Polski ponownie jest Wisła Kraków efektem czego mamy już 7. podejście piłkarzy "Białej Gwiazdy" do awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów.
    Po wyeliminowaniu dwóch stosunkowo łatwych przeciwników (zespołów Skonto Ryga i Liteksu Łowecz) piłkarze Wisły w rundzie decydującej o awansie losują cypryjski APOEL Nikozja.
    Scenariusz dwumeczu pomiędzy obiema drużynami przypomina ten sprzed 6 lat, gdy na drodze Wiślaków stanął Panathinaikos Ateny. Tak jak wtedy tak i teraz pierwszy mecz w Krakowie z drużyną z południa Europy kończy się zwycięstwem gospodarzy (1:0 po bramce Patryka Małeckiego).
    W rewanżu jednak przeciwnik prezentuje już znacznie wyższą klasę. Dwie bramki Cypryjczyków (gol na 2:0 w 54. minucie) i fatalna postawa w meczu piłkarzy Wisły nie wróżą najlepiej. Ale Krakowianie jeszcze się podnoszą - w 71. minucie akcja polskiego zespołu i gol Wilka na 1:2 dający Wiślakom na 20 minut przed końcem awans do rozgrywek grupowych! I choc APOEL rzuca się do odrobienia strat to z każdą minutą awans jest coraz bliższy.
    Jednak niestety, podobnie jak 6 lat temu w Atenach tak i teraz 88 minuta staje się przeklęta dla zespołu z Krakowa. Wówczas gol Panathinaikosu w końcówce spotkania dał Grekom dogrywkę, teraz gol Cypryjczyków niestety całkowicie odbiera nadzieje na awans.
    Dla pocieszenia pozostaje fakt, iż Cypryjczycy, pomimo iż wydawali się pozornie łatwym przeciwnikiem do przejścia dla mistrza Polski, w praktyce są naprawde silnym zespołem - APOEL po awansie do fazy grupowej LM wygrywa swoją grupę i odpada dopiero w ćwierćfinale po dwumeczu z Realem Madryt.