Historia rozgrywek o Superpuchar Polski

Spis treści
tekst opiera się na materiale zaczerpniętym z Wikipedia.pl

III. Lata 2000 - ...

.:: 18.07.2000 Polonia Warszawa - Amica Wronki 4:2 Kolejnym bezprecedensowym dokonaniem popularnych Kuchennych stał się trzeci pod rząd udział w Superpucharze. 18 lipca 2000 zdecydowanie lepsza okazała się jednak Polonia Warszawa, która w 83 minucie prowadziła już 4:0. Ostatecznie skończyło się 4:2 (2:0), więc marzeń o trzecim kolejnym SP nie udało się zrealizować. Pojedynek zorganizowano na obiekcie w Płocku - to pierwsze miasto i pierwszy stadion, który dwukrotnie gościł owo wydarzenie.

W 2000 zakończyła się współpraca, między PZPN i fundacją Gloria Victis, która od tego roku przestała być patronem meczu o Superpuchar Polski.

Od tego momentu wszelkie obowiązki związane z SP leżały w gestii związkowej centrali. Toteż - w natłoku innych (ważniejszych) spraw - Superpuchar zszedł na dalszy plan. Reprezentacja miała spore szanse na pierwszy od półtorej dekady awans do finałów Mistrzostw Świata, rozpoczęto reformę I i II ligi, wystartował Puchar Ligi Polskiej...

.:: 15.07.2001 Starachowice: Wisła Kraków - Polonia Warszawa 4:3 15 lipca 2001 udało się - na Stadionie Miejskim w Starachowicach - zorganizować całkiem niezłe widowisko, w czym pomogli również sami piłkarze Wisły Kraków i warszawskiej Polonii. Komplet widzów, atmosfera piłkarskiego święta oraz spora dramaturgia meczu (zmieniające się prowadzenie i 4:3 na koniec) mogły być świetną reklamą na przyszłość.

.:: rok 2002 - Legia Warszawa - Wisła Kraków - nie odbył się Tak się jednak nie stało, bowiem w 2002 spotkanie SP nie odbyło się. Wolę i gwarancje jego należytej organizacji dawały co prawda władze Suwałk, ale PZPN miał trudności ze znalezieniem dogodnego terminu, który w międzyczasie kilkakrotnie przekładano. Zatwierdzony wreszcie po licznych dyskusjach 8 września 2002 również okazał się "niemożliwy". Ów fakt dziwi tym bardziej, iż obsada pojedynku zapowiadała się niezwykle interesująco. Stołeczna Legia i - po raz drugi z rzędu - Biała Gwiazda dawały nadzieje na niezwykłe emocje, zaś ich kibice na niezapomniany spektakl meczowej oprawy. Jak wielkie? Tego już nigdy się nie dowiemy. Przeogromna strata dla wszystkich miłośników rodzimego futbolu. Dodatkowo "Wiślacy" stracili szanse na powtórzenie wyczynu Amiki z lat 1998-1999.

.:: rok 2003 - Wisła Kraków - Wisła Płock - nie odbył się W 2003 o przeprowadzeniu Superpucharu nawet się nie zająknięto. Przeważyły względy organizacyjno-finansowe, przerywając tym samym 16-letnią tradycję. PZPN-owi było nie na rękę, kluby też nie były zbytnio zainteresowane... Może dlatego, że po dublet sięgnęła Wisła z Krakowa? Jej płocka imienniczka chyba obawiała się kolejnego "lania", ale przez to debiut w tak prestiżowej (czy aby na pewno?) imprezie przeszedł jej koło nosa.

.:: 11.06.2004 Poznań: Lech Poznań - Wisła Kraków 2:2 k. 4:1 Zapewne identycznie sytuacja wyglądała by rok później, jednak determinacja działaczy poznańskiego Lecha - opromienionego pucharowym sukcesem nad Legią - doprowadziła do sytuacji bez precedensu chyba na całym świecie. 3 czerwca 2004 władze Kolejorza zaproponowały bowiem piłkarskiej centrali, by mecz o Superpuchar... połączyć ze spotkaniem ligowym. Zupełnie przypadkowo sprzyjał temu terminarz ekstraklasy, bowiem obydwaj zainteresowani (Lech i Wisła Kraków) mieli 11 czerwca 2004 spotkać się na Stadionie Miejskim w Poznaniu w ostatniej 26. kolejce sezonu 2003/2004. Po uzyskaniu pozytywnej opinii "wiślackich" włodarzy PZPN bezproblemowo zaakceptował wniosek, więc szybko okazało się, iż wariant oszczędnościowy to "strzał w dziesiątkę". Bez dodatkowych (niepotrzebnych) kosztów - klasyczne "dwa i jednym". Sam mecz (ligowy?, ligowo-pucharowy?) zakończył się remisem 2:2. W 90 minucie skończyła się liga, "klasyczny" Superpuchar trwał, więc... zaledwie klika minut - tyle ile niezbędna w takiej sytuacji seria rzutów karnych. Gospodarze zaimponowali skutecznością (4:1) i w ciągu półtora tygodnia zgarnęli obydwa możliwe wówczas pucharowe trofea (Pucharu Ligi w tej edycji bowiem nie przeprowadzono).

.:: rok 2005 - Dyskobolia Grodzisk Wlkp - Wisła Kraków - nie odbył się Superpuchar'2005 podzielił - niestety - los swego starszego o dwa lata brata. Zabrakło pomysłu, zrządzenia losu (tj. odpowiedniego ligowego terminarza), determinacji. Narodowa kadra znowu była o krok od finałów Mistrzostw Świata, reforma ekstraklasy, "nowy" Puchar Polski, afera korupcyjna...

Utworzenie Ekstraklasy S.A. okazało się zbawienne dla wielu spraw polskiej piłki nożnej. Jedną z nich był również krajowy Superpuchar. PZPN bez żalu przekazał nowemu podmiotowi wszelkie prawa do tej imprezy (organizacji, zarządzania, zysków). Toteż władze spółki zadecydowały o jego reaktywowaniu pod nową nazwą Superpucharu Ekstraklasy S.A. (SESA). W założeniu ma on stać się imprezą cykliczną, przeprowadzaną corocznie - na tydzień przed inauguracją nowego sezonu ligowego (powrót do koncepcji z 1983 i 1987).

.:: 22.07.2006 Warszawa: Wisła Płock - Legia Warszawa 2:1 Premierowy mecz "odświeżonego" Superpucharu (zarazem jubileuszowy - dwudziesty w historii) został rozegrany 22 lipca 2006 na warszawskim Stadionie Wojska Polskiego, a zaszczytne role jego głównych aktorów przypadły stołecznej Legii oraz Wiśle Płock. W owych derbach Mazowsza nieodczekiwanie lepsi okazali się zdobywcy krajowego Pucharu, zwyciężając faworyta 2:1 (1:0). Niestety w lidze płocczanom nie szło już tak dobrze i w końcowej tabeli zajęli oni przedostatnie miejsce, opuszczając tym samym szeregi Orange Ekstraklasy. Miłe złego początki.

.:: 22.07.2007 Lubin: Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 1:0 Z kolejną edycją Superpucharu związany był mały skandal, bowiem po raz pierwszy zdarzyło się, iż jedna z drużyn odmówiła udziału w spotkaniu. Na 4 dni przed wyznaczoną datą pojedynku zdobywca Pucharu Polski'2007 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, przesłała do Ekstraklasy S.A. pismo, w którym - tłumacząc się kwestiami związanym z udziałem w Pucharze UEFA - poinformowała o swej rezygnacji z walki o trofeum. Zgodnie z regulaminem udział w SESA zaproponowano finaliście PP'2007 - Koronie Kielce, która również nie wyraziła zainteresowania przystąpieniem do rywalizacji. Organizator zdecydował się, więc zaprosić finalistę Pucharu Ekstraklasy'2007 - GKS Bełchatów (zdobywcą PESA'2007 była bowiem także Dyskobolia). Ostatecznie, 22 lipca 2007 na Stadionie GOS w Lubinie w rywalizacji Mistrza Polski'2007 z wicemistrzem, lepsi okazali się gospodarze, którzy pokonali rywala 1:0 (1:0).

.:: 20.07.2008 Ostrowiec Św.: Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:1

.:: 25.07.2009 Lubin: Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1, k. 4:3

.:: 01.08.2010 Płock: Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:1
Archiwalne sezony
Wybierz sezon:
 
 
Wyszukiwarka klubów
Wyszukaj kluby z danego miasta lub całego województwa:
 
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji na ich temat z znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wybierz sezon:
Zamknij