Historia rozgrywek o Puchar Ligi

I. Puchar Zlotu Młodych Przewodników, rok 1952

Puchar Ligi to rozgrywki organizowane w polskiej lidze bardzo nieregularnie. Do tej pory w czterech podejściach odbyło się zaledwie 7 turniejów na przestrzeni ponad 50-ciu lat.

Pierwsza odsłona pucharu miała miejsce w 1952 roku. W zawodach, których oficjalną nazwą był "Puchar Zlotu Młodych Przewodników", wystąpiły wszystkie ówczesne kluby pierwszoligowe (12 drużyn).
Idea przewodnia narodzin turnieju bezpośrednio związana była z udziałem narodowej reprezentacji Polski w piłkarskim turnieju Igrzysk Olimpijskich Helsinki'1952. Najlepsi rodzimi futboliści zostali powołani do kadry na tę imprezę, więc dla pozostałych postanowiono stworzyć nowe rozgrywki. Czasu było sporo, bowiem liga miała wystartować dopiero 17 sierpnia 1952, czyli po powrocie Biało-czerwonych z Finlandii.
Najpierw 12 drużyn walczyło systemem ligowym w dwóch równorzędnych 6-zespołowych grupach o awans do turnieju finałowego, który miano zorganizować w dniach 20-22 lipca 1952 w Warszawie.
W finale Pucharu - przeprowadzonym 20 lipca 1952 na warszawskim Stadionie Wojska Polskiego - spotkali się zwycięzcy obydwu grup, a Wawel Kraków pokonał Cracovię 5:1 (2:0).

Czytaj dalej: Puchar Ligi, lata 1977 - 1978 »
Archiwalne sezony
Wybierz sezon:
 
 
Wyszukiwarka klubów
Wyszukaj kluby z danego miasta lub całego województwa:
 
Ta strona używa plików Cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji na ich temat z znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wybierz sezon:
Zamknij